Ostro! Noże w kuchni…

Ta romantyczna, pełna zwrotów akcji historia ta rozpoczyna się w momencie kiedy zacząłem trochę mieszać w garach. Jako że w kuchni jednym z podstawowych narzędzi jest nóż, to i częściej w kuchni z niego korzystałem. Wszystko w zasadzie było super. Do czasu…

Najgorsze przyszło wtedy gdy kupiłem sobie bushcraftowy nóż Mora (kupiony na Allegro: Noże Mora). Morka, a konkretnie Companion okazała się nożem szokującym, przynajmniej dla mnie. Dostałem do łap na własność prawdziwy nóż, bardzo ostry, najostrzejszy jaki kiedykolwiek posiadałem. Jednym słowem przestraszny Okrutnik Dogardlany! No i zaczął się kwas – noże kuchenne, które do tej pory były dla mnie super, ostre i w ogóle świetne wydawały mi się teraz tępakami. Zaczęły się więc kombinacje – różne noże, ostrzałki, osełki. Przewaliłem masę noży różnej maści, m.in. jakieś tanie Gerlachy, które okazały się niewypałem oraz ostatnio noże Amefa (na zdj. głównym, środkowy nóż) które były już niby super ale do ideału jeszcze było kawałek żużlówki… Pewnego razu podczas buszowania po Allegro (Noże Gerlach na Allegro) rzucił mi się w oczy fajny nóż. Z wyglądu tak bardzo mi przypadł do gustu, że zapragnąłem go mieć! Pomimo, że wcześniej cały komplet kiepskich noży tej firmy oddałem teściowej  (  :D   ). Był to nóż Gerlach 991A.

Po kilkunastu kliknięciach okazało się, że 991A ma brata 951, który jest co najmniej tak urodziwy jak księżniczka Arabella (starsi wiekiem kumają o kogo biega). Nie mogłem się oprzeć! Zamówiłem oba.  :)

Noże dotarły do mnie po dwóch, trzech dniach. Pierwsze wrażenia pozytywne, choć po dokładnych oględzinach okazało się, że jakość wykonania dupy nie urywa. Tu i ówdzie jakieś niedopracowane czy nierówne szlify i tym podobne perełki – wszystko starałem się pokazać na zdjęciach. Ogólnie noże jednak sprawiały wrażenie solidnie wykonanych. Po niemal miesiącu ich używania mogę stwierdzić, że posłużą lata.


Trochę danych:

GERLACH 991A nóż 5”
Stal nierdzewna molibdenowo- wanadowa 1.4116 (X50CrMoV15)
Długość ostrza: 125mm
Długość całkowita: 240mm
Waga: 78g

         

GERLACH 951 nóż 4.5”
Stal nierdzewna X30Cr13
Długość ostrza: 120 mm
Długość całkowita: 236mm
Waga: 99g

         

A teraz wrażenia: Niemal same plusy – oba noże, używane w kuchni do krojenia najróżniejszych produktów: chleba, wędlin, mięsa, itd. długo trzymają ostrość. Na tym najbardziej mi zależało! Drugie – równie ważne – noże łatwo i przyjemnie się ostrzą! Oba bardzo dobrze leżą w mojej chamskiej łapie i są dla mnie świetne! Moim faworytem jednak zostaje 951 – i jemu to towarzystwa zamówię wkrótce większego brata nóż szefa kuchni Gerlach 951 8” o ostrzu ok. 20cm. I tu już właściwie mogę zakończyć tę reckę… Jestem zadowolony! :)